Taťka z prvního manželství je vlastníkem ideální poloviny domu a přilehlé zahrady. K majetkoprávní vyrovnání nikdy nedošlo. Z toho manželství jsme tři děti. Posléze se znovu oženil. Nová manželka má z předchozích vztahů také 3 děti, ale majetek nové manželky nebyl žádný. Za manželství s mým tátou si pořídili rodinný dům.

Teď sepsali závěť, že v případě úmrtí jednoho z nich zdědí majetek druhý z manželů a po úmrtí druhého pak bude majetek rozdělen mezi děti s to rovným dílem. Teď táta si uvědomil, jak se bude dědit majetek, který nabyl před druhým manželstvím, protože tento majetek chce, aby připadl nám dětem, kteří procházíme z prvního manželství, kdy majetek nabyl a ne mezi děti, které vyženil a nejsou jeho dětmi. Z druhého manželství nejsou žádné společné děti. Děkuji TK.

ODPOVĚĎ:
Závěť, kterou navzájem manželé ustanovují druhého manžela výlučným dědicem, není v dědickém řízení zcela respektovatelná a děti zemřelého musí dědit tzv. povinný díl. Po otci bude tedy dědit jeho manželka a biologické děti, přičemž pokud jsou děti zletilé, tyto dědí čtvrtinu jejich dědického podílu. Tedy pokud by měl otec ke dni úmrtí manželku a 3 děti, tak tyto tři děti musí dědit tzv. povinný díl, což je čtvrtina čtvrtiny. Po Vašem otci děti manželky vůbec dědit nebudou, pokud nejsou otcem osvojeny.