1 1 1 1 1 Hodnocení 1.00 (1 hlas)

V červenci 2022 mi umřela matka, nebyl jsem pozván na pohřeb a nedostal jsem ani úmrtní list, ani žádné info od notáře, který byl přidělen po úmrtí matky. Ani nevím, kdo to je a kde ho hledat. Chtěl bych jen pár informací od něj. Nejde mi o dědictví, které stačili moji sourozenci rozebrat a jen jsem dostal výzvu k zaplacení části pohřbu ve výši 4.500 Kč.

Domnívám se, že tyto info by mohla mít notářsky oprávněná osoba. Nějaká rada, když se mnou rodina nekomunikuje? Matka zemřela v nemocnici v Prostějově. Díky za info a s pozdravem Květoslav.

ODPOVĚĎ:
Můžete požádat místně příslušný soud, tedy soud dle posledního místa trvalého bydliště Vaší matky, který pověřil notáře jakožto soudního komisaře, o nahlédnutí do dědického spisu, jenž vedl notář v dědickém řízení. Při žádosti o nahlédnutí do spisu je však nutné prokázat tzv. právní zájem, tedy, že jste osoba příbuzná zůstavitelky – ideálně Vaším rodným listem a samozřejmě občanským průkazem. Doporučuji Vám nejprve si na soud zavolat a informovat se, zda je nutné požádat o nahlédnutí písemně. Soud poté vyhledá dle jména Vaší matky příslušný spis a domluvíte si termín schůzky, kdy můžete přijít do spisu nahlédnout (většinou jsou k tomu určeny zvláštní místnosti v přízemí soudu, spis si můžete vyfotit mobil či nechat udělat za poplatek kopie).