Po smrti otce byl na notářský úřad pozván můj bratr, na něhož jsme se na pohřebním ústavu rozhodli napsat, že organizuje pohřeb. Já jsem nebyl notářem ani bratrem o jednání vyrozuměn. Že nějaké jednání proběhlo jsem se dozvěděl náhodně po více jak roce. Navštívil jsem notáře a vznesl dotaz na uskutečněné jednání. Notář mi sdělil, že na jednání bratr prohlásil, že otec neměl žádný cennější majetek, proto věc uzavřel a zaslal soudu.

Dokumentaci nemá. Podle mého názoru bratr u notáře nemluvil pravdu. Chtěl bych do dokumentů nahlédnout a případně je rozporovat. Jaké mám možnosti? Od smrti táty uplynuly bezmála dva roky. S bratrem nekomunikuji. Děkuji předem za radu. S pozdravem Horymír.

ODPOVĚĎ:
Jako dědic máte právo do spisu nahlédnout, tedy u soudu, v jehož obvodu otec před smrtí žil, si můžete spis vyžádat a zjistit podrobnosti, můžete nahlédnout do protokolu o projednání pozůstalosti s bratrem. Můžete také podat návrh na dodatečné projednání dědictví, pokud byste měl za to, že po otci nějaký majetek zbyl a nebyl vypořádán. Návrh byste opět podával k soudu, v jehož obvodu otec před smrtí žil. Pokud byste chtěl rozporovat tvrzení bratra, musel byste prokázat, že otec měl nějaký majetek, který nebyl projednán.