Loni (2021) mi umřeli oba rodiče, mamka v březnu 2021 a otec v dubnu 2021. Po mamce jsme tři děti. Po otci jsem jen já. 13.9.2022 jsme byli všichni u notářky, oba sourozenci byli seznámeni s aktivy a pasivy. Aktiva jsou 260.000 Kč v majetku a to jedno auto 100.000 Kč druhé 10.000 Kč a garáž 150.000 Kč. Pasiva 195.000 Kč - půjčka od banky.

Po rozdělení na sourozence připadne 8.000 Kč Jsem ochotna je vyplatit. Sourozenci s tímto vypořádáním nesouhlasí. A chtějí mě donutit, abych si celý dluh nechala napsat na sebe, což samozřejmě neudělám. Je jasné, že chtějí větší podíl bez dluhu. Mám prý prodat auto i garáž. Auto prodat chci, abych je vyplatila. Garáž ne. Obhajují svůj argument, že po vyřízení dědictví pokud nebudu splácet dluh prý na ně může věřitel půjčku vymáhat. Nevěří, že po vypořádání nemůže nikdo po nich nic chtít. Snaží se mě přesvědčit a schválně vše protahovat. Jak se můžu bránit. Přeci to nemůžou protahovat jen jedním argumentem, který se nezakládá na pravdě. Děkuji Jana.

ODPOVĚĎ:
Pokud se nedohodnete, notář jednoduše vše rozdělí podle velikosti dědických podílů. Tedy vše připadne do podílového spoluvlastnictví, včetně dluhu. Notář by měl strany poučit o tom, že není možné věc protahovat a stanovit termín, do kdy se lze dohodnout. Pokud dohoda nebude, bude muset notář rozhodnout autoritativně.