Potřebovala bych vědět, zda je možné sepsat s manželem společnou závěť ve smyslu, že po smrti jednoho z nás byt dědí ten druhý a děti jej budou dědit až po smrti druhého z nás. Nemáme zájem je vydědit. Ale i když si myslíme, že jsme je vychovali dobře, nikdy člověk neví, co se stane a jaké budou mít v té době partnery. Neradi bychom se dožili toho, že nás z vlastního bytu budou vyhazovat. Děkuji za odpověď Jindřiška.

ODPOVĚĎ:

Bohužel společná závěť možná není a děti vždy musí dědit alespoň tzv. povinný díl. Tedy závětí můžete jejich dědický podíl zkrátit až na 1/4 (tj. povinný díl), ale nemůžete je vynechat zcela. Bohužel tedy Vámi uváděná varianta možná není, pouze lze jejich dědický podíl zkrátit a každý musíte závěť sepsat sám.