Všechny nemovité věci máme s manželem v SJM, máme 2 děti. Je možné, aby po mé smrti dědil manžel 1/2 a druhá polovina majetku by se nedělila mezi manžela a děti, ale aby dědily pouze děti? Tedy to, co je ve SJM by náleželo 1/2 manželovi a 1/2 dětem? Předem děkuji za odpověď. Alice.

ODPOVĚĎ:
Pro vyloučení manžela z dědictví stačí sepsat závěť, kde veškerý svůj majetek odkážete svým dětem. Manžel nepatří mezi nepominutelné dědice. Doporučuji závěť sepsat u notáře, který závěť uloží do centrální evidence závětí. Nehrozí tak, že se závěť v dědickém řízení "nenalezne" a že nebude vykazovat nedostatky, které by ji mohly učinit neplatnou.