1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Před rozvodem (cca 20 let) jsme si s manželkou koupili parcelu. Do dneška jsme oba spolumajitelé stejného podílu. Chtěl bych svůj podíl darovat svým zletilým dětem, se kterými se nestýkám, s tím, že jsou tímto naše vzájemné majetkové vztahy vyrovnány, a že se v případě mé smrti vzdají dědictví.

Pokud bude bývalá manželka souhlasit, navrhuji parcelu prodat a utržené peníze za stejných podmínek mezi děti rozdělit. Je moje představa reálná? Pokud existuje na podobný případ formulář, prosím o jeho zaslání. Děkuji za radu. Ladislav.

ODPOVĚĎ:
Pokud máte majetek stále evidovaný jako SJM, můžete dětem polovinu přepsat darem, ale musíte katastru doložit i rozsudek o rozvodu. U notáře byte pak měli s dětmi sepsat dědickou dohodu, ve které si nastavíte, jak by to bylo v případě Vaší smrti, event. sepsat zřeknutí se dědictví, ale zdůrazňuji, toto musíte učinit jen u notáře. Pokud jde o podíl manželky, tak tam kroky zase musí činit ona samostatnou smlouvou. Žádný formulář na uvedené neexistuje, musíte sepsat darovací smlouvu, dědictví řešit u notáře a manželka podle toho, co bude chtít se svým podílem udělat, využije např. kupní smlouvu.