Mojí mamince zemřel otec. Dědicové jsou 2, maminka a její sestra, ale sestra má dluhy, které převyšují cenu nemovitosti a maminka se bojí, že z jejího podílu nebude nic, že nedostane ani korunu. Aspoň tak jí to bylo řečeno realitním makléřem, že veškeré peníze co za nemovitost budou, že půjdou do dluhů její sestry. Moc děkuji za odpověď Gebrova.

ODPOVĚĎ:
Nikoliv, makléř nemá pravdu. V rámci dědického řízení proveďte tzv. výhradu soupisu pozůstalosti, aby případně nehrozilo, že by snad maminka měla dědit jakékoliv dluhy, notář následně bude muset nemovitost rozdělit na polovinu, Vaší mamince a její sestře, ovšem sestřin podíl bude okamžitě postihnut exekučně. Mamince tedy její podíl zůstane a sestřin podíl bude vydražen. Ideální by bylo, kdyby její podíl mohla vydražit rodina, aby se pak nestalo, že se maminka bude o nemovitost dělit s nějakým cizím člověkem.