S přítelem jsme 2019 koupili chatu, žijeme spolu 10 let (2010-2020) v jedné domácnosti. Přítel má dospělou dceru a já jsem bezdětná. Platíme společně úvěr a děláme i postupně rekonstrukci, každý něco ze svých peněz a výdaje si zapisujeme kolik kdo co zaplatí. 2020 navíc prodáváme MŮJ byt a budeme se stěhovat na chatu, kde budu mít trvalé bydliště.

Poté některé peníze z prodeje bytu půjdou také na rekonstrukci. Nyní půjdeme na katastr nemovitostí ČR zapsat mě jako spoluvlastníka a první můj dotaz je, jestli darovací smlouvou se vyhneme daním, nebo tam stejně nějaké poplatky budou? Další věc, která mě trápí, že pokud by přítel zemřel a tím myslím teď v brzké době, kdy ještě není chata splacena, tak co by se stalo? Musím chatu prodat vyplatit úvěr a zbytek peněz podle odhadu se rozdělí mezi přítelovo dceru a mě? Jde o mi o to, že v tom případě bych neměla ani na koupi bytu pro sebe. Prosím poraďte jak nejlépe to ošetřit, pokud to tedy vůbec jde. A za třetí jde právně udělat smlouvu, že v případě naopak mojí smrti bude vše přítele? Je to moje vůle a nevíme, zda je to možné. Také jsme uvažovali o sňatku, jestli by také potom nebylo vše jednodušeji řešitelné pro oba dva. Děkuji moc za odpověď. Kamila.

ODPOVĚĎ:
V daném případě by pro vás oba byl nejvýhodnější sňatek. A to jak z hlediska darování, tak dědictví. V případě darování totiž nejste chápáni jako příbuzní a museli byste platit daň z darování. Pokud byste byli manželé, neplatíte nic. Pro případ úmrtí přítele je pro Vás situace úplně nevýhodná, protože pokud má on dceru a nesepsal by závěť, kde jí odkáže jen její povinný díl, dědila by úplně vše a Vy nic. V první dědické skupině totiž dědí děti a manžel. Takže opět výhodnější, abyste uzavřeli sňatek. Pokud jde o případné vypořádání chaty a hypotéky, záleželo by, zda by přítel sepsal závěť či nikoliv, každopádně byste ale musela počítat s tím, že byste musela jeho dceru vyplatit. V případě Vaší smrti, pokud nemáte děti, můžete sepsat závěť, ve které vše odkazujete příteli.