Zajímalo by mne, jestli lze odmítnout dědictví a s tím zděděné dluhy, ať už v případě manželky nebo dětí? Podařilo se mi jen dohledat, že u dětí to jde smlouvou před smrtí dlužníka, ale v tomto případě se o dluzích všichni zúčastnění dozvěděli až po jeho smrti. V případě, že by dědictví nešlo odmítnout, tak jak se dluhy dělí mezi pozůstalé? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem, Bohdana.

ODPOVĚĎ:

Odmítnout dědictví může kterýkoliv dědic, a to ve lhůtě jednoho měsíce od okamžiku, kdy byl o tomto právu poučen. Pokud se tedy o dluzích dozvídají pozůstalí až po smrti, využijí institut odmítnutí dědictví. Již za života zůstavitele se lze dědictví zřeknout, nazývá se to "zřeknutí se dědictví". Dědictví můžete odmítnout vždy, pokud byste neodmítl, dědíte podle dědických skupin, které jsou uvedeny v § 1635 a násl. NOZ.