2019 mi zemřel manžel. Tchýni byly vydány doklady k pohřbu a pohřeb zařídila po svém. Náklady dala ze zákona do dědictví. Měla nárok na to, aby ji byly vydány doklady, uspořádala pohřeb a chtěla to dát do dědictví? Myslela jsem, že jako manželka mám větší právo. Tchýně se me na nic neptala. Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Jako manželka dědíte v první dědické skupině a jste tedy jako dědic první na řadě. Pokud tchýně hradila pohřeb, má právo náklady přihlásit do dědictví. Zákon nikde neuvádí, kdo je oprávněn vypravit pohřeb, předpokládá se, že v těchto záležitostech se rodina vždy nějak rozumně domluví. Jelikož to tedy zákon neupravuje, je možné, že tchýně dostala úmrtní list a pohřeb zařídila, není to protiprávní.