Jsme vlastníky bytu v ulici S. v Brně. Byt jsme získali darovací a kupní smlouvou od otce mé manželky v roce 2008. 2009 otec zemřel. Teprve 2019 jsme se dozvěděli od známé právničky, že jsme v rámci projednávání pozůstalosti měli řešit i jeho účast v občanském sdružení v našem domě.

Otec F. K. byl členem občanského sdružení (od roku 2014 spolku) od 10.5. 2004 do své smrti 15.11.2009. Stejně jako ostatní členové sdružení vložil vklad 18.000 Kč na 1 byt, který si nájemnice nemohla koupit a který zůstal majetkem sdružení. Podle stanov sdružení Čl. 4 odst. 6 se novým členem sdružení může stát dědic. Dne 29.4.2010 jsme písemně doporučeným dopisem požádali předsedkyni sdružení p. Jitku Sládkovou o členství manželky Jany, ale do dnešního dne nemáme na tento dopis odpověď. Naše známá právnička nám doporučila dořešit tuto záležitost jako následnou v rámci pozůstalosti - dědictví, nevíme však, jestli se máme obrátit na notářku, u které jsme vyřizovali pozůstalost v roce 2010, nebo to může být i jiný notář. Předem děkujeme za odpověď. S pozdravem František.

ODPOVĚĎ:
Měli byste k soudu, v jehož obvodu otec před smrtí bydlel, podat návrh na dodatečné projednání dědictví a soud notáře, který vše bude vyřizovat, pověří. Pravděpodobně to bude ten stejný, který již pozůstalost vyřizoval. Výsledkem bude usnesení o dodatečném dědictví a to bude podkladem pro další řešení věci - tedy doložení této listiny předsedkyni sdružení a přepis členství.