Přítel vlastní dům o dvou bytových jednotkách BJ. Přízemní byt vlastnil jeho otec, který nedávno zesnul, druhou bytovou jednotku BJ si přítel vybudoval sám. 1999 se otec odstěhoval, přítel se staral o dům sám - prováděl údržbové práce a modernizaci obou bytů. Přítel má dvě sestry, se kterými se zřejmě bude muset dělit v dědickém řízení. Může si náklady na úpravu domu zohlednit v dědictví?

ODPOVĚĎ:
Náklady na úpravu domu si přítel může do dědického řízení zahrnout jako pohledávku, ovšem je třeba to doložit příslušnými doklady. Úpravy prováděné vlastní prací tak do dědictví nezahrne, neboť neprokáže úhradu za takové práce.