Zemřel můj bratr a napsal na mne 100% penzijní připojištění. Pojišťovna Alianz je ochotna ihned zpracovat převedení peněz bez pozůstalostního řízení. Chci se zeptat, jestli mohu toto finanční vyrovnání přijmout a zároveň při řízení pozůstalosti odmítnout pozůstalost po bratrovi, jelikož má na sebe napsanou konsolidaci u spořitelny. A zda musím toto připojištění hlásit notáři, který bude projednávat pozůstalost.

ODPOVĚĎ:
Nevím přesně, jak chápat, že na Vás bratr napsal penzijní pojištění. I když jde pravděpodobně o obmyšlenou osobu a plnění tak není předmětem dědického řízení, pro jistotu bych dědického řízení vyčkala nebo aspoň oslovila notáře, který pozůstalost vyřizuje, aby pak nebyl problém právě s odmítnutím dědictví, když byste jste již nějaké finance obdržela.