Soused má na svém pozemku vzrostlé jasany a vrby, které přesahují 3 m a jsou některé 0,5 m - 1,5m od hranice našeho pozemku. Kořeny nám ničí zahradu, a na naše prosby na odstranění větví v době vegetačního klidu nereaguje vše musíme udělat sami a uklidit listí kterého máme velký valník. Jelikož je manžel už v důchodovém věku nemůže nadále takhle vysoké stromy ořezávat. A soused nám tvrdí že určené metry na vzdálenost stromů od hranice sousedního pozemku už neplatí. Děkuji, Magda

ODPOVĚĎ:
Pokud stromy přesahují výškou 3 metry, měly by být 3 m od Vašeho pozemku. V daném případě se můžete domáhat nápravy, pokud nebude se sousedem rozumná řeč, nezbude, než se obrátit na soud s žalobou o zajištění nápravy, tj. aby se soused zdržel obtěžování a napravil závadný stav.

Sousedské žaloby jsou velmi složité co do formulace, proto pokud budete zvažovat soudní řízení, obraťte se na advokáta, jejichž seznam najdete na www.advokatikomora.cz.