S přítelem máme 2 děti - 6 a 4 let. Máme společnou hypotéku, i byt je nás obou. Musím od něj odejít kvůli jeho alkoholismu. On odmítá odejít a nechce mě ani vyplatit. Ráda bych v bytě zůstala, kvůli dětem (škola, školka, kamarádi), ale vůbec netuším, co dělat. Děkuji za radu Ljuba.

ODPOVĚĎ:
V daném případě, pokud přítel neodejde z bytu dobrovolně, musíte k soudu podat žalobu o vypořádání podílového spoluvlastnictví, dožadovat se přikázání bytu do Vašeho vlastnictví, ovšem musela byste přítele vyplatit částkou poloviny hodnoty bytu a dále by muselo být řešeno, kdo nadále bude hradit hypotéku. Řešení není jednoduché, měla byste začít tím, že mu předložíte nějakou pro Vás akceptovatelnou nabídku a případně se pak obrátit na soud s žalobou o vypořádání vlastnictví k bytu.