Společně s bratrem jsem zdědil chalupu. Já 3/4 a bratr 1/4. Musím bratra informovat o všem, co na chalupě dělám - vnitřní a venkovní úpravy, krátkodobý pronájem atd? Pokud ano, tak jakou formou? Písemně - stačí mail, doporučeným dopisem atd. Momentálně neudržuji s bratrem žádný kontakt. Děkuji za jasnou právní odpověď. Igor.

ODPOVĚĎ:
Ohledně nakládání s nemovitostí pro vás platí ustanovení Občanského zákoníku o správě společné věci podle § 1126 a násl. OZ. O běžných záležitostech ho informovat nemusíte, ale o větších opravách, pronájmu, ano, dokonce s pronájmem by měl bratr vyslovit souhlas. Určitě stačí informace emailem. Obecně se dá vyvodit, že dokud bratr není kontaktní, není to žádný problém, pokud by kontaktní byl, tak např. pronájem Vám může zablokovat, protože k němu je třeba 100% souhlasu všech spoluvlastníků.