Mám v osobním vlastnictví pozemek, jehož část užívá soused. Jím užívanou část jsem geometricky oddělila (samostatné parcelní číslo) a druhý pozemek chci prodat. Na katastru nemovitostí ČR jsem zjistila, že mi OBA pozemky zablokoval právní zástupce souseda, čímž mi znemožnil prodej druhého pozemku. Sousedovi jsem jím užívaný pozemek nabídla k prodeji.

Je tímto omezené moje vlastnické právo a má vůbec právní zástupce na tuto blokaci obou pozemků právo? Dodnes jsem neobdržela oficiální informaci, že bych byla žalována o vydržení části pozemku. Děkuji za radu. Klozarová.

ODPOVĚĎ:
Nevím přesně, jakou blokaci máte na mysli, nicméně pravděpodobně půjde o poznámku spornosti. Tam by se mohlo stát, že soused podal k soudu žalobu o vydržení, tuto žalobu doložil katastru, ovšem tam by muselo být razítko podatelny soudu, tedy žaloba skutečně musí být podána, jinak by katastrální úřad poznámku spornosti nezapsal. A soud Vám ji pravděpodobně ještě neposlal. Doporučila bych tedy informovat se u soudu, v jehož obvodu nemovitost leží, zda je tam vedena proti Vám nějaká žaloba.