Manžel chce na mě napsat 1/4 domu a pozemku. Dům má 240 m čtverečních, ale spodní partie mají rodiče na dožití, což je 60 m. Manžel má 2 horní patra a sklep, kde každé patro má 60 m čtverečních. Celková výměra pozemku i s domem je 290 m. Jak to vyřešit ohledně zápisu do katastru? Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Pro zápis podílového spoluvlastnictví vůbec nepotřebujete výměru nemovitosti. Jednoduše sepíšete smlouvu, kterou Vám manžel podíl daruje. Podíl na nemovitosti je tzv. ideální podíl, není tedy přesně vymezeno, jaká konkrétní část domu Vám bude patřit, jde jen o to, že jste spoluvlastníkem a nemovitost užíváte do té míry, jaká odpovídá velikosti Vašeho podílu.