Počet stránek ve webu: 40.662

1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Je možné, aby manžel převedl svůj podíl (máme byt ve SJM) na dvě naše nezletilé děti? Zároveň bychom potřebovali zřídit věcné břemeno s právem dožití. Manžel má dospělou dceru z prvního manželství, a nechce, aby náš společný byt byl v budoucnu předmětem dědického řízení.

Případně prosím o radu, jak se dá jiným způsobem zajistit vyloučení našeho společného bytu z případného dědického řízení vůči dceři z prvního manželství. Děkuji za Vaši odpověď.

 

ODPOVĚĎ:
Pokud je byt ve společném jmění manželů, nejedná se o podílové spoluvlastnictví. Tedy pokud by mělo být cokoliv převáděno, může tak být činěno pouze s Vaším souhlasem, resp. podpisem a zbytek bytu by stále byl ve společném jmění manželů. Nejlepší řešení by tedy bylo převést nemovitost za života, aby do dědictví nic nezbylo nebo u notáře sepsat tzv. zúžení SJM, kdy nemovitost by byla převedena pouze na Vás a v případě úmrtí manžela by tedy byt vůbec nebyl předmětem dědění po něm.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte do 24 hodin! Poradit se s právníkem