1 1 1 1 1 Hodnocení 1.00 (1 hlas)

Obracím se na vás s dotazem ohledně dědictví. Jsme tři sourozenci, kteří zdědili dům v době, kdy jsme byli nezletilé. Momentálně jsme všichni tři dospělí a já s bratrem bychom chtěli dům prodat. S tím nesouhlasí sestra a zároveň nás odmítá vyplatit a vyžaduje od nás příspěvek na opravy domu, na které se vlastníci domu mají ze zákona skládat.

Já nechci být vlastníkem a chci, aby mi můj podíl vyplatila. To ona odmítá. Jak v tomto případě postupovat? Nemám problém s vyplacením v průběhu určitého počtu let, ale ona peníze nemá a dům neprodá. Všichni tři máme na tento dům hlášeno trvalé bydliště. Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:
V daném případě je pak jediná možnost, podat k soudu žalobu o vypořádání podílového spoluvlastnictví. Soud může rozhodnout třemi možnými způsoby: 1. nemovitost reálně rozdělit (což lze ale pokud nemovitost opravdu dělitelná ze stavebního pohledu je), přikázat do vlastnictví jednomu s povinností ostatní vyplatit nebo prodat nemovitost ve veřejné dražbě. Pokud by soud přikazoval jednomu s povinností ostatní vyplatit, zkoumal by, zda ten, kdo má vyplatit, je skutečně schopen vyplatit, tedy zda je solventní, atd. Pokud by nebyla možnost vyplacení, bude prodáno ve veřejné dražbě a výtěžek rozdělen mezi spoluvlastníky. Veřejná dražba je ovšem nevýhodná, většinou bývá nemovitost prodána pod cenou.