09/2015 jsme koupili pozemek pro stavbu RD v dobré víře, že je všechno v pořádku. Při zahájení stavby 2017, kdy jsme nechali udělat znovu výměr parcely, jsme zjistili, že kus našeho pozemku je u souseda za plotem. Písemně jsme ho žádali několikrát o dohodu, ale jen poslal dopis, kde tvrdí, že nic řešit nehodlá, protože pozemek je jejich - pozemek je vydržený.

Už nekomunikuje. Myslíme, že je nutné udat přesné hranice pozemku pro naše děti. Také nechceme platit daň z nemovitost za něco, co má v užívání neoprávněně náš soused. Koupili jsme v dobré víře. Ale prý to v tomto stavu zdědili už dávno po dědovi a také užívají v dobré víře (prý). Je možné dědit něco, co jim nepatří? Neměli povinnost přesného zaměření pro dědické řízení? Co dělat, abychom situaci změnili?

ODPOVĚĎ:

Bohužel v daném případě skutečně mohlo dojít k situaci, kdy sousedi kus pozemku vydrželi. Určení vydržení by se ale museli domáhat soudně. Povinnost zaměření dědické řízení neukládá. Nyní tedy máte právo činit všechny kroky k tomu, aby byl pozemek až za Vaším plotem, tedy např. posunout plot. Pokud by se soused chtěl bránit, musel by podat onu žalobu o vydržení, nyní se ale můžete chovat tak, jako by byla část pozemku Vaše, tedy bez dalšího si onu část pozemku oplotit.