Otec je nyní v psychiatrické léčebně od února 2019. Jeho synovec (můj bratranec) od něho dostal půl domu 10/2017 v rámci darovací smlouvy. Jelikož se ale táta léčí s Alzheimerem a už chodil na neurologická vyšetření během roku 2018, je možné že nemoc už u něj postupovala v roce 2017 a jeho úsudek tedy nemusel být dobrý.

Je možné darovací smlouvu napadnout? Jak bych měla postupovat? Bratranec totiž po tátovi teď i chce, aby prodal svůj byt a na to si myslím, že nemá právo a bojím se, že na něho už právě tlačil i s tím darováním v roce 2017. Předem Vám děkuji za odpověď. S pozdravem Simona.

ODPOVĚĎ:
Ano, mohla byste k soudu podat žalobu o neplatnost darování z důvodu, že v době, kdy k darování došlo, už dárce nebyl zcela schopen rozpoznat následky svého jednání. To ale musí být prokázáno lékařskou dokumentací, soud pravděpodobně zadá znalecký posudek, kterým bude zkoumat zdravotní stav dárce v době darování. Pokud bude skutečně zjištěno, že dárce nebyl zcela zdráv, bude darování uznáno za neplatné.