Zakoupili jsme s manželem dceři se zetěm a jejich pěti dětem domek (cca 2014), který je vedený jako celoročně obývaná chata. Zeť má z dřívějška nějaké dluhy (které postupně splácí) a tak je chata napsaná na mě s manžela. V současné době máme s manželem nějaké výrazné vztahové problémy a mám obavu, kdyby manželství skončilo rozvodem, že nebudu moci vyplatit půl chaty, aby tam dcera s rodinou mohla nadále bydlet.

Je možné převést chatu rovným dílem na všech pět vnoučat, tak, aby rodiče byli poručníci? Co je k tomu potřeba za doklady? Jak mám postupovat? Co když bude můj manžel proti? Můžete mi prosím poradit postup, případně kam se obrátit? Nechtěla jsem se zatím dotazovat v místě bydliště, protože se snažím vztahy s manželem urovnat, ale ráda bych byla jak se říká v obraze (kdyby). Moc děkuji.

ODPOVĚĎ:
Pokud je chata psaná jako společné jmění manželů, pak ji bez souhlasu manžela bohužel převést nemůžete. Se souhlasem manžela ji můžete převést na kohokoliv, ale bez jeho souhlasu s ní nijak naložit nemůžete. Proto ani nelze popsat jakýkoliv postup, neboť ten je možný pouze se souhlasem manžela.