Chtěla bych darovat 14-ti letému synovi polovinu mého rodinného domu, RD. Nevím jak postupovat? Platí se darovací daň? Děkuji, Sylva

ODPOVĚĎ:
Nezletilému darovat můžete. Jelikož je ale nezletilý, musí za něj podepsat darovací smlouvu jako za obdarovaného zákonný zástupce, což je rodič. Následně takovou smlouvu musíte podat k soudu na schválení, tedy soud musí zkoumat, zda je toto právní jednání ve prospěch nezletilého.

Jelikož ale není možné, abyste se v darovací smlouvě podepisovala jak na straně dárce, tak za syna na straně obdarovaného, jako první úkon byste měli učinit návrh k soudu na jmenování opatrovníka nezletilému, kterého soud ustanoví, a který za něj smlouvu jako za obdarovaného podepíše. Následně tuto smlouvu podáte k soudu na schválení. Jelikož se jedná o darování v linii přímé, žádná darovací daň se neplatí.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Darování části bytu, domu, nemovitosti nezletilé osobě, nezletilému potomkovi - postup jak na to