Počet stránek ve webu: 48480

    1 1 1 1 1
    Hodnocení 5.00 (1 hlas)
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Mám řadový dům a soused má střechu níže než já a potřebuji opravit z jedné strany fasádu a z druhé strany krytinu štítu domu. Se sousedkou není úplně řeč a nechce mi umožnit přístup na střechu. Řekl jsem jí, že na střechu položím nějakou textilii a vyrobíme žebřík na střechu, ze kterého by se oprava prováděla. Paní mi řekla, že si to ještě musí rozmyslet. Chtěl bych radu, jak postupovat, když mi přístup na střechu nebude chtít povolit? Děkuji Petr.

    Odpověď:

    Donedávna bylo v těchto případech (pakliže se sousedé nedohodli) možné obrátit se na stavební úřad a žádat ho, aby sousedovi nařídil strpět vstup na jeho pozemek či stavbu. Nyní účinný stavební zákon však toto oprávnění omezil pouze na provádění nařízených opatření k nápravě (například pokud stavební úřad nařídí provést udržovací práce, provést nutné zabezpečovací práce, vyklidit stavbu apod.). Konkrétně dle § 297/1 stavebního zákona platí, že:

    "Je-li nezbytné pro provedení nařízeného opatření k nápravě, aby vlastník sousedního pozemku nebo stavby … strpěli nezbytné omezení, a nedošlo-li mezi dotčenými osobami k dohodě, stavební úřad může z moci úřední nebo na žádost vlastníka stavby nebo pozemku, na němž se záměr nachází, uložit opatření na sousedním pozemku nebo stavbě přiměřené okolnostem.“

    V této věci se tedy můžete pokusit obrátit s žádostí o pomoc na místně příslušný stavební úřad, předpokládám však, že Vaší žádosti nevyhoví, jelikož dle platné právní úpravy není oprávněn sousedce nařídit, aby strpěla Váš vstup na střechu jejího domu.

    Pokud Vám stavební úřad nepomůže (což lze spíše očekávat), nezbude Vám, než postupovat dle občanského zákoníku. Konkrétně dle § 1022 občanského zákoníku platí, že:

    „Nemůže-li se stavba … opravit nebo obnovit jinak než užitím sousedního pozemku, má vlastník právo po sousedovi požadovat, aby za přiměřenou náhradu snášel, co je pro tyto práce potřebné.

    Žádosti nelze vyhovět, převyšuje-li sousedův zájem na nerušeném užívání pozemku zájem na provedení prací.“

    Doporučuji Vám proto obrátit se na sousedku s písemnou žádostí (jejíž jeden podepsaný stejnopis si ponecháte a druhý doručíte sousedce prokazatelným způsobem) o zpřístupnění střechy jejího domu, a to za zcela konkrétním účelem (který v žádosti popíšete, včetně odhadu časové náročnosti plánovaných prací). Sousedce v žádosti předestřete svou představu o technickém zabezpečení střechy jejího domu proti škodám, zavažte se, že případné znečištění či jiné škody na své náklady bezodkladně odstraníte a nabídněte jí přiměřenou finanční náhradu za užívání střechy jejího domu. V žádosti upozorněte sousedku rovněž na výše citované ustanovení občanského zákoníku a uveďte, že v případě její neochoty zpřístupnit Vám svou střechu, jste připraven se v této věci obrátit na soud.

    Pokud by Vám sousedka odepřela přístup na svou střechu, případně pokud by si kladla nepřijatelné podmínky, nezbylo by Vám, než se v této věci obrátit s žalobou na soud. Pro učinění tohoto kroku Vám doporučuji využít služeb advokáta:

    www.advokatikomora.cz 

    (a to advokáta zabývajícího se oblastí občanského práva).

    ______________________________

    Právní předpisy zmiňované v odpovědi:

    • zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon
    • zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování