1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)
Prosím vás, jaký je rozdíl mezi držbou a detencí? Lucie

ODPOVĚĎ:
Držba je faktickým ovládáním věci a jedním z vlastnických práv (nikoli povinností). Na rozdíl od detence však držitel nakládá s věcí jako s vlastní. Zpravidla tak splývá osoba držitele s osobou vlastníka. Pokud je držitelem někdo jiný než vlastník, tak mohou nastat dva případy. Buď je držitel v dobré víře (např. neví, že věc není jeho) nebo v dobré víře není (např.
věc ukradl).

Detence naopak znamená pouhé faktické působení na věc s tím, že dotyčný respektuje fakt, že věc není jeho (např. si věc vypůjčil).