Chtěl bych se zeptat: našel jsem na chodníku vypadenou peněženku s určitým větším finančním obnosem. Manželka říkala, že ji mám dát na Policii a že budu mít nárok na nálezné. Jak je to s nálezy a nálezným? Eduard.

ODPOVĚĎ:
V první řadě je nutné zmínit, že i když najdeme věc na ulici (nebo kdekoliv jinde - ve vlaku, autobuse, na nádraží, v obchodě ...), která jakoby nimu nepatří, není to z právního hlediska pravda. Věc musíme vždy odevzdat skutečnému vlastníku na obecním úřadě nebo na Policii v místě, kde k nálezu došlo. Máme však právo od majitele vyžadovat 10 % nálezného. To by nám měl vyplatit buď vlastník věci nebo stát, který se stane vlastníkem věci v případě, že se o věc do 1 roku nikdo nepřihlásí, (viz §135 OZ).

V závažnějších případech by mohlo být zatajení nálezu i trestným činem, v méně závažných pak přestupkem.