Půjčil jsem si od kamaráda notebook. On ho nepotřebuje, ale teď ho po 4 letech chce zpět, protože ho chce prodat. Slyšel jsem ale, že když mám vypůjčenou nějakou věc 3 roky, tak je vydržená a není už původního majitele. Je to pravda? Ctirad.

ODPOVĚĎ:
Jedním ze způsobů vzniku vlastnicví je skutečně vydržení, ale za určitých okolností.

Pokud se v dobré víře domníváme, že jsme majiteli nějaké věci či nemovitosti, stáváme se po 3 letech nepřetržité držby věci u movitých věcí a po 10 letech u nemovitosti jejími skutečnými majiteli. Oprávněnými držiteli jsme, pokud máme nad věcí faktickou moc a přitom věříme, že nám věc patří.

Právě tato tzv. dobrá víra je důležitou podmínkou vydržení. Proto nemůže věc vydržet např. zloděj (ten ví, že věc ukradl), ale třeba ani člověk, který má věc dlouhodobě zapůjčenou od svého známého (ví, že si věc půjčil a není jeho).

Odpověď tedy zní, ne, za okolností, které popisujete k vydržení nedochází.