Počet stránek ve webu: 42.116

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Prosím o radu ohledně bydlení v panelovém domě. Družstevní byt o patro níž není obývaný a jsou v něm i v zimě stále otevřená okna. Majitelka je starší paní, bydlí jinde a uživatelka bytu pravděpodobně není svéprávná a o byt nejeví zájem. Předseda SVJ, jehož jsem rovněž členem, problém řešil s právničkou na družstvu, ale jsme v patové situaci, nic se zatím nepohnulo.

Jak mohu postupovat, vzhledem k tomu, že musím více topit a ruší mě otevřená okna v kuchyni, která se průvanem zavírají. Děkuji mockrát za odpověď, Radka.

 

ODPOVĚĎ:
Pokud je byt pod Vámi družstevní, mohla byste se domáhat zrušení členského podílu sousedky pod Vámi v družstvu z důvodu hrubého zanedbávání jejích povinností. Důvody pro ukončení členství v družstvu musí být uvedeny především ve stanovách, ale myslím, že by tímto způsobem bylo možno na sousedku tlačit. Pokud by totiž nešlo o družstevní vlastnictví, ale o osobní, pak byste se mohla nápravy domáhat prostřednictvím tzv. sousedské žaloby, kde byste se domáhala, aby sousedka dodržovala jakési zásady slušného bydlení v domě a nepoškozovala sousedy. U družstevního vlastnictví je primárně potřeba, aby věc s družstevnicí řešilo přímo družstvo.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.