Jsme v nájmu a majitel nám neprodlouží smlouvu, protože jsme ho upozornili na porušování smlouvy a špatné vyúčtování služeb. Má pocit, že je Bůh a se smlouvou zachází, jak mu vyhovuje pouze v jeho prospěch, nakonec jsme rádi, že odcházíme. Čekáme ale miminko, čeká nás velmi choulostivé šestinedělí a v tomto období si z pochopitelných důvodů nepřejeme, aby se nám po domácnosti procházeli cizí lidé, kteří mohou naše dítě ohrozit.

Existuje nějaká výjimka pro umožnění prohlídek? Dále, pokud bychom se rozhodli odstěhovat a nechat byt prázdný a bez topení do doby, než smlouva vyprší, tedy třeba měsíční nepřítomnost, má majitel právo se tu producírovat, jak se mu zachce nebo se jedná stále o naši domácnost a má právo vstoupit pouze v případě odvrácení katastrofy? Tedy v případě vniknutí bez tohoto důvodu na něj můžeme zavolat policii za neoprávněné vniknutí? Samozřejmě počítám s tím, že na výzvu k prohlídce bychom museli přijet. Je naší povinností byt vytápět? Děkuji a pěkný den.

ODPOVĚĎ:
Výjimku pro umožnění prohlídek zákon neupravuje, nájemce je však oprávněn požadovat slevu z nájemného, vzniknou-li mu prohlídkami obtíže, které nejsou jen nepodstatné (§ 2233 odst. 2 občanského zákoníku). Můžete se například pokusit dohodnout s pronajímatelem prohlídky v rámci jednoho či dvou dnů, kdy může být žena s dítětem jinde, a poté požadovat slevu z nájemného odpovídající například ceně za hotel, či nákladům na cestu k rodičům apod. Pakliže by s pronajímatelem nebyla možná dohoda a z bytu byste se odstěhovali z důvodu častých prohlídek již měsíc před ukončením nájmu, můžete rovněž požadovat přiměřenou slevu z nájmu. Doporučuji Vám písemně (prokazatelně) pronajímatele o výše uvedených variantách informovat s tím, že budete požadovat slevu z nájemního. Případnou slevu můžete vymáhat i soudně, kdy však není jistý výsledek sporu, tedy zda by soud vyhodnotil vaše obtíže způsobené umožněním prohlídek jako podstatné a zda by výši slevy považoval za odpovídající. Pro případný soudní spor je samozřejmě nutné mít předešlou komunikaci s pronajímatelem zdokumentovanou.
Podle § 2269 občanského zákoníku je nájemce povinen informovat pronajímatele o jeho nepřítomnosti v bytě po dobu delší než dva měsíce. Pak může označit osobu, která zajistí možnost vstupu do bytu, jinak je touto osobou pronajímatel. Vstupovat pak lze do bytu jen z nezbytných důvodů.
Byt se považuje za odevzdaný, jsou-li pronajímateli předány klíče a nic mu nebrání v přístupu do bytu (§ 2292 OZ). Pokud byste tedy klíče odevzdali již v domě skutečného vystěhování, pak může pronajímatel volně do bytu vstupovat (nájem byste však měli platit do konce trvání smlouvy a případě požadovat slevu, pakliže by jediným důvodem odstěhování byly obtíže způsobené prohlídkami bytu).
Vaše přítomnost u prohlídek zájemců o pronájem je vaším právem, nikoli povinností, a to ani v případě, že v bytě stále bydlíte.
Pokud jde o vytápění bytu po dobu Vaší nepřítomnosti, pak záleží na znění nájemní smlouvy (který by měla reflektovat i případné nařízení společenství vlastníků jednotek ohledně minimálně udržované teploty v bytech v topné sezóně). Pokud by nevytápěním bytu vznikla pronajímateli nějaká škoda, budete samozřejmě povinni ji uhradit (např. odstranění plísně apod.)