Jsem v pronájmu (kadeřnický salon) na dobu určitou. Majitel mi neustále zdražuje náklady na energie a nájem, je to pro mě již neúnosné a v dnešní době již pracuji pouze na pronájem. Náklady nijak nemohu ovlivnit (šetření), protože nemám na nic měřící zařízení a tak ani nevím jakou mám spotřebu.

Má majitel na moji písemnou žádost povinnost mi měřící zařízení na spotřebu vody, elektriky a topení namontovat? A když nedodá mohu z tohoto důvodu odstoupit z pronájmu. Nebo nějaká rada jak odstoupit od smlouvy na dobu určitou. Děkuji za odpověď Ludmila.

ODPOVĚĎ:
Od 1.1.2022 platí povinnost instalovat indikátory, měřiče tepla a vodoměry na teplou vodu s dálkovým odečtem, a to jak v bytech, tak v nebytových prostorech. Jedná se o novelu zákona č. 406/2020 Sb.
Majitel je tedy už v prodlení a měl by měřící zařízení nainstalovat. Pokud by to na Vaši žádost odmítl, byl by to důvod pro odstoupení od smlouvy, neboť předmět pronájmu nesplňuje základní zákonné požadavky.