Mám nájemní smlouvu na dobu určitou, kde se píše, že smlouva se automaticky vždy prodlužuje o rok. Úřad tuto větu v nájemní smlouvě neuznává a chce dodatek o prodloužení smlouvy. Správce bytu však za tento dodatek chce 750 Kč plus 21 % DPH. Má na to v tomto případě nárok? Nebo mi musí vystavit dodatek pro potřeby úřadu bez poplatku? Děkuji moc za odpověď. Denis.

ODPOVĚĎ:
Vůbec není důvodné, aby byl podepisován dodatek a už vůbec nevidím důvod k tomu, aby si pronajímatel účtoval jakýkoliv poplatek. Ovšem samozřejmě by bylo dobré požádat pronajímatele - jestli správně chápu - jedná se o obec - aby Vám sdělila, podle jaké položky zákona o správních poplatcích postupuje, Mně to tedy není jasné, neboť se jedná v daném případě o soukromoprávní záležitost, kde si každá strana hradí své a nevidím důvod, aby při prodloužení smlouvy kterákoliv ze stran požadovala po druhé straně hradit jakýkoliv poplatek.