Mám takový nepříjemný problém s majitelkou bytu. Nutí mě neoprávněně platit zálohy za služby a i s jejich nedoplatky. Zkoušela jsem to s ní probrat, ale bohužel bez úspěchu. Byla jsem dneska (26.09.2022) v kanceláři ochrana nájemníků a potvrdili mi to, že platím věci které bych podle občanského zákoníku platit neměla. Proto se na Vás obracím s dotazem. Mohli byjste mi, prosím, nějak s tím pomoct. Jak postupovat? Děkuji. Jarmila.

ODPOVĚĎ:
Pokud po Vás vlastník požaduje platby, na které nemá právo, pokouší se o bezdůvodné obohacení. Pronajímatel má povinnost Vám za každý rok dodat detailní vyúčtování, kde je uvedeno, co všechno hradíte a Vy máte právo vyúčtování reklamovat a uhradit jednoduše jen to, co jste povinen dle zákona. Pokud by se pronajímatel chtěl obracet na soud, pak by nebyl s neoprávněnými platbami úspěšný. Pokud byste chtěl oslovit někoho, kdo by Vám pomohl a jeho slova působila autoritativně, můžete oslovit advokáta, jejichž seznam dle lokality najdete na www.cak.cz nebo www.advokatikomora.cz.