Pronajímáme byt v bytovém domě a jsme jeho vlastníci. Ráda bych věděla, jak podrobně musí být ve smlouvě rozepsány ostatní poplatky (elektřina, platba za odvoz tuhého odpadu, vytápění a další položky.)? Elektroměr i vodoměr jsou napsané na nás. Bydlíme v domě také. Platíme vše dohromady.

V pronajímaném bytě se mění nájemníci v průběhu roku a je těžké dohledat po vyúčtování, která platba má jít za nimi nebo už za novými nájemníky. Jak lze toto ošetřit ve smlouvě? Někdy v bytě bydlí jeden člověk, jindy dva. I to se odráží do odebrané energie a není v našich silách reagovat tak rychle a měnit smlouvy s energetickými závody s ohledem na počet lidí v bytě. \Je to naší povinností měnit smlouvy s ohledem na počet lidí v bytě? Nájemníci se domáhají přesného vyúčtování za vše. Je naše povinnost toto přesně rozepsat a vyúčtovat? V příloze zasílám současnou smlouvu, ke které každý rok doplňujeme dodatek o prodloužení nájmu nebo navýšení poplatku za pronájem bytu. Ve smlouvě je patrné, jak máme označenou platbu za nájem a ostatní poplatky. Je smlouva formálně v pořádku? Děkuji za odpověď. Sandra.

ODPOVĚĎ:
Částka výše nájemného a částka výše zálohy na služby musí být ve smlouvě rozděleny. Ve smlouvě pak není nutno přesně rozepisovat, na co konkrétně je záloha na služby placena, podle § 2247 odst. 2 Občanského zákoníku "pronajímatel zajistí po dobu nájmu nezbytné služby. Má se za to, že nezbytnými službami jsou dodávky vody, odvoz a odvádění odpadních vod včetně čištění jímek, dodávky tepla, odvoz komunálního odpadu, osvětlení a úklid společných částí domu, zajištění příjmu rozhlasového a televizního vysílání, provoz a čištění komínů, případně provoz výtahu." Dále podle § 2252 odst. 1 "Požádá-li o to nájemce, umožní mu pronajímatel zpravidla nejpozději do čtyř měsíců po skončení zúčtovacího období nahlédnout do vyúčtování nákladů na poskytnuté služby za minulý kalendářní rok, jakož i pořídit si z vyúčtování výpisy, opisy nebo kopie; totéž platí o dokladech týkajících se účtovaných nákladů." Z uvedeného tedy vyplývá, že jako pronajímatel jste povinni doložit nájemci vyúčtování všech služeb, na které je záloha na služby použita.