Vlastníme druhý byt, kde pobýváme od 2/2020 málo, koriguji topení a spotřeby vody máme také menší než v r. 2019. Letos (2022) jsme zjistili při odečtech, že nám nejde kalorimetr. SVJ nám určil následovně spotřebu tepla za rok 2021. Já jsem výboru navrhovala 60% spotřeby r. 2020. Je postup v pořádku? Děkuji za odpověď Dominika. Vyjádření správcovské firmy:

Vážená paní Nováková,
dovolujeme si Vás informovat, že výbor SVJ rozhodl, že bude u všech jednotek, ve kterých byl zjištěn nefunkční kalorimetr (nebylo tedy možné skutečnou spotřebu tepla za rok 2021 odečíst), při výpočtu spotřeby tepla postupováno v souladu s Vyhláškou o rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům č. 269/2015, §5, odst. 4. Vyhláška stanoví, že při poruše měřidla podle zákona o metrologii, zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění nebo instalovaného vodoměru stanoví poskytovatel služeb spotřební složku za dobu poruchy podle údajů dvou z klimatického hlediska srovnatelných zúčtovacích období. Spotřeba pro jednotlivé byty bude stanovena tedy takto (výpočet viz příloha) :
BJ 2 – paní XXX … 2.559 kWh
BJ 10 – pan XXX … 2.781 kWh
BJ 11 – paní Nováková … 3.353 kWh
BJ 24 – pan XXX … 7.771 kWh
Samozřejmě, že při výpočtu tepla do vyúčtování budou použity korekce k mezím dle téže vyhlášky (-20% + 100% od průměrné spotřeby celého domu na m2), takže výsledná spotřeba bude ještě korigována. Výbor SVJ dále rozhodl, že co nejdříve dojde k osazení „nových“, funkčních kolorimetrů, aby za rok 2022 bylo co nejdelší období měřené a dopočítávalo se co nejméně. O termínu výměny Vás budeme včas informovat. S pozdravem Novotná.

ODPOVĚĎ:
Pokud existuje vyhláška, která stanoví způsob výpočtu pro případ poruchy měřidla, je třeba se touto vyhláškou řídit. Tedy postup SVJ, pokud se odkazuje na onu vyhlášku, je bohužel v pořádku.