Při kontrole vyúčtování elektřiny ve společných prostorách domu jsem zjistil, že asi na 3 LED světla máme spotřebu cca 0,8 MWh/rok, což dělá přibližně 2,5 kWh denně. Částka se mi zdá nepřiměřená. Při žádosti, aby byla účtovaná částka reklamována u dodavatele, jsem byl současným předsedou SVJ, který je jediným zmocněncem při jednání s dodavatelem, odmítnut.

Jak mám postupovat? Musím vyvolat hlasování o tom, aby byla podána reklamace? Děkuji zdvořile. Bartoloměj.

ODPOVĚĎ:
Ano, hlasování o podání reklamace je jedna z variant řešení. Je třeba si též uvědomit, že výbor SVJ jako statutární orgán je povinen jednat s péčí řádného hospodáře. Pokud tak nejedná a je zjištěno, že jeho liknavostí byla způsobena škoda, odpovídají členové svým jménem a tedy i majetkem za způsobenou škodu. Proto by mělo být i v jejich zájmu situaci řešit. Pro účely hlasování bych dále doporučila zajistit si nějaké odborné vyjádření od elektrikáře, abyste měl podklady, které případně při hlasování předložíte.