Kvůli pracovní příležitosti jsme uzavřeli nájemní smlouvu na dobu určitou do konce srpna 2022. Z důvodu ztráty pracovní pozice a stěhování se zpět do zahraničí jsme však nuceni tuto nájemní smlouvu ukončit. Ze strany nájemce je však po nás vyžadováno zaplacení pokuty ve výši kauce a dvou měsíčních nájmů.

Má na toto jednání nájemce právo? Nebo smíme nájemní smlouvu ukončit předčasně a kauci získat zpět? Děkuji mnohokrát. Leopold.

ODPOVĚĎ:
Podle § 2287 Občanského zákoníku "Nájemce může vypovědět nájem na dobu určitou, změní-li se okolnosti, z nichž strany při vzniku závazku ze smlouvy o nájmu zřejmě vycházely, do té míry, že po nájemci nelze rozumně požadovat, aby v nájmu pokračoval." Pokud se tedy stěhujete a došlo ke ztrátě zaměstnání, pak to nepochybně změna okolností je. Ovšem dle předložené smlouvy máte sjednáno v čl. III. bod 4, že v případě předčasného ukončení smlouvy propadá pronajímateli kauce i rezervační záloha. Podle § 2254 Občanského zákoníku "Ujednají-li strany, že nájemce dá pronajímateli peněžitou jistotu, že zaplatí nájemné a splní jiné povinnosti vyplývající z nájmu, nebo ujednají-li si pro případ porušení těchto povinností smluvní pokutu, nesmí jistota a právo na zaplacení smluvní pokuty v souhrnu přesáhnout trojnásobek měsíčního nájemného." Jinými slovy, pokud se pronajímatel s nájemcem bytu domluví, že si ve smlouvě ujednají pokutu za předčasné ukončení nájmu, může ji pronajímatel po nájemci požadovat, případně ji pokrýt z jistoty. Přitom jistota a pokuta nesmějí v součtu přesáhnout trojnásobek měsíčního nájemného. Tedy pokud jistota (kauce) a rezervační záloha nepřesahuje trojnásobek měsíčního nájmu, může ji bohužel pronajímatel za předčasné ukončení nájmu požadovat.