Dcera byla přijata do 1. ročníku Masarykovy univerzity v Brně a nedostala koleje. V září 2020 si zajistila pronájem na základě smlouvy na dobu určitou na 1 rok. Vzhledem k pandemii koronaviru a s tím souvisejícímu úplnému uzavření škol nemůže do školy docházet, tím pádem nepobývá ani v Brně, v pronajatém pokoji nebyla jediný den.

S paní majitelkou se dohodnout rozumně nelze. Uvažujeme o podání výpovědi s 3 měsíční výpovědní dobou. Je koronavirová pandemie pádným důvodem k ukončení nájemní smlouvy, když začátkem září nic nenasvědčovalo o uzavření vysokých škol? Pokud ano, stačí výpověď poslat doporučeně s dodejkou? Co když majitelka výpověď nepřevezme? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:
Pandemie je určitě důvodem pro výpověď smlouvy, neboť se jedná o překážku, která nezávisí jen na vůli Vaší dcery. Výpověď zašlete doporučeně na adresu pronajímatelky dle nájemní smlouvy, i pokud by nepřevzala, má se za to, že se dostala do její sféry, není nutné doručení, je třeba pouze prokázat odeslání.