Bydlím v družstevním bytě, který jsem si sama pořídila. Přítel, se kterým mám 2 děti (8 a 11 let) bydlí v bytě s námi a má zde i trvalé bydliště. Potřebovala bych poradit, jak bych měla postupovat v případě, že bych ho z bytu chtěla vystěhovat. Děkuji a jsem s pozdravem.

ODPOVĚĎ:
Přítel nemá z hlediska vlastnického práva na byt právo, není členem družstva. Problém je ovšem trvalý pobyt, protože dokud ho má evidovaný v tomto bytě, nemůžete ho jednoduše den ze dne vystěhovat. Musela byste k soudu podat žalobu o vyklizení a teprve s ohledem na výsledek sporu byste mu pak následně mohla zrušit trvalé bydliště. Tím by se už přítel do bytu vrátit nemohl.