Chtěla jsem se poradit ohledně nájemní smlouvy. Podepsala sem ji 2017 a každý rok mi majitel dává dodatek, který ji prodlužuje o rok. Majitel do smlouvy dal, že tato smlouva neopravňuje nájemce, aby on a ani jiné osoby s ním bydlící měly trvalé bydliště v domě. V dalším bodě také zmínil, že v bytě nesmí být jakákoliv zvířata.

Není to náhodou porušení občanského zákonu? Jestli ano, dá se s tím něco dělat? Také mám dotaz k mému poslednímu vyúčtování za služby. Ve smlouvě je uvedena výše nájemného (podnájemného) a služeb na xy Kč měsíčně a zálohy na provozní náklady (inkaso) xx Kč měsíčně. V předchozích dvou vyúčtováních byly uvedeny v rámci inkasa pouze poplatky za elektřinu (+ výtah a společné prostory), vodné a stočné, ohřev teplé vody a topení. V posledním vyúčtování mám ale najednou uvedeny i ceny za komunální odpad, pojištění celého domu (rozpočítáno na byt) a úklid společných prostor. Je v pořádku, že mi to majitel z ničeho nic začal účtovat bez předchozího oznámení? Díky tomu se mi snížil přeplatek za služby. Děkuji, Iva.

ODPOVĚĎ:
Nemožnost nahlášení trvalého bydliště a nemožnost mít zvíře je v rozporu se zákonem. Pokud se ve smlouvě nemožnost mít zvíře objevuje, může to být pouze z individuálních důvodů, např. že majitel je alergický na chlupy, byli by nad míru přiměřenou poměrům rušeni sousedé, apod... Cenu za odpad majitel účtovat může, pojištění domu a úklid společných prostor nikoliv, to má být částka, která je zahrnuta v nájemném. Reagovat můžete tím, že ho upozorníte na jeho jednání, event. nezbude, než hledat jiný podnájem.