Počet stránek ve webu: 40.292

Pomohla Vám poradna? Pomozte poradně darem uhradit služby jejích právníků.
Číslo bankovního účtu: 2500220711 / 2010 . Děkujeme! Financování poradny - info.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Mám uzavřenou nájemní smlouvu na dobu určitou (do 31.7.2020). Chtěl jsem se přestěhovat do vedlejšího města (12 km), odkud to má přítelkyně blíž do práce, a s pronajímatelem jsem se ústně dohodl, že si od dubna sežene nového nájemníka a smlouvu pak ukončíme. Několik zájemců tu bylo, nicméně teď vzhledem ke komplikacím s novým koronavirem nechce do bytu zvát další zájemce.

Problém je, že jsem v dobré víře, že sehnat nového nájemníka nebude problém, uzavřel nájemní smlouvu v novém bytě od 1.4. Bohužel si ale nemohu dovolit delší dobu platit dva nájmy. Chtěl bych se tedy zeptat, zda mám nějaké možnosti, jak se ze smlouvy vyvázat. Nemám v úmyslu pronajímateli škodit, ale je to pro mne komplikovaná situace. Děkuji za radu. Denis.

 

ODPOVĚĎ:

Situace je to opravdu komplikovaná, nájemní smlouvu u starého pronajímatele nemáte nyní možnost ukončit jinak, než výpovědí. Kdybyste ji stihl pronajímateli doručit do konce března, bude ukončena posledního května. Ušetřil byste tak dva nájmy za červen a červenec. Nebo je varianta odstoupit od nájemní smlouvy nově uzavřené, ovšem tam má zas pronajímatel právo v rámci předsmluvní odpovědnosti požadovat náhradu škody, v tomto případě odpovídající výši nájmu, než by si našel nového nájemce.