1 1 1 1 1 Hodnocení 1.00 (1 hlas)

Bydlíme v paneláku v družstevním bytě, sousedé hned pod námi mají psa. Majitelka psa odchází do práce každý všední den v cca 06:03 hodin, poté pes až půl hodiny „šílí“ – velmi naléhavě štěká. Dále pes hlasitě štěká několikrát za den, a např. v sobotu večer i po 22 hodině, když sousedé byt opustí a psa nechají doma samotného.

Máme tedy poměrně kvalitní přehled o tom, kdy majitelé byt opouští a pes zůstal doma sám (vždy následuje intenzivní min. 10 minutové štěkání). Máme malé děti a velmi nás štěkání obtěžuje. Třikrát jsme se na majitelé psa obrátili se snahou domluvit se, jak budou situaci řešit. Ti ale celou věc obrátí proti tomu, kdo s nimi na toto téma hovoří (nejsme jediní, kdo se s nimi snažil věc řešit). Předseda družstva, kterého také situace obtěžuje, s majiteli psa též mluvil, ale de facto nemá žádné páky k tomu donutit je, aby situaci řešili. Problém trvá již téměř dva a čtvrt roku (cca. od 12/2017). Opravdu je jediná možnost obrátit se na soud? Pokud ano, na který se obrátit a jak postupovat? Předem děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:
Mohli byste ještě volat Městskou policii, pokud k tomu dochází po desáté hodině večerní, nicméně skutečně nejefektivnější možností je žaloba k soudu. Tuto žalobu podáváte k Okresnímu soudu v místě Vašeho bydliště a budete se domáhat, aby sousedé nepokračovali v obtěžování štěkotem psa. Pokud by sousedé ani po vyhlášení rozsudku neuvedli situaci do pořádku, soud by ukládal opakované peněžité pokuty za neplnění rozsudku. Doporučuji pořídit např. zvukové nahrávky, svědky, a pokud možno i záznamy od Policie, že situaci řešila, dále např. zápisy ze schůzí družstva, kde jste situaci řešili, atd.