Žádám SBD o převedení družstevního bytu do osobního vlastnictví. zasílám Vám dopis, kterým jsem SBD oslovila a jejich odpověď. Ráda bych věděla, jaká šance úspěchu by byla v případě soudního sporu s nimi.

"Družstevní byt č. 21 v Xxxxxxxxxxx v Náchodě jsme získali s dnes (11.02.2020) již bývalým manželem Janem Novákem 27.9.1985 od jeho zaměstnavatele. Jako prvomajitelé bytu jsme zaplatili členský podíl 24.000 Kč (z půjčky u mého zaměstnavatele, Školského úřadu v Náchodě) a 9.10.1985 byt převzali. V té době mi již 10 let rodiče platili členství v SBD. Toto členství však bylo sloučeno s manželovým, bez oznámení a možnosti převodu na bratra, který též neměl byt. 1989 si manžel v opilosti způsobil úraz s následnou trvalou invaliditou. Vzešlé neshody v soužití a výchově synů jsem řešila žádostí o rozvod a v 09/1992 se pro narůstající manželovu agresivitu, se syny odstěhovala do pronájmu. Zpět do bytu jsme se vraceli až v roce 1997, po rozřešení Krajským soudem v HK a získání náhradního bytu pro bývalého manžela. V době možnosti sepsání „Smlouvy o smlouvě budoucí – na odkoupení bytu“ jsem tedy zde nebydlela/mohu doložit záznamem z rozsudku soudu/ a bývalý manžel mně o této možnosti neinformoval. Později se zmínil, že se svým v soužitím a výchově synů jsem řešila žádostí o rozvod a otcem smlouvu podepisovali, ale nenalezl ji. O převedení bytu do osobního vlastnictví mám vážný zájem a ráda bych věděla, jak mám dále postupovat."
Odpověď SBD ve zkratce:
"...pro vznik nároku na převod bytu bylo nutno podat písemnou žádost v období 28.7.1992-30.6.1995, pokud se tak nestalo, "dohodnout se jinak"- uzavřít smlouvu o smlouvě budoucí...Shromáždění delegátů/2013/ rozhodlo, že budou převáděny pouze byty členů, kteří předloží originál platné smlouvy o smlouvě budoucí. pokud ji předložím, dohodnou další nezbytná opatření...!!! "
Smlouvu o smlouvě budoucí jsem neměla možnost sepsat /v době rozvodu a soudů o byt jsem zde s dětmi/ a bývalý manžel se synem žádali SBD o duplikát smlouvy - žádná nebyla nalezena.../po rozvodu se o manželovo hospodaření staral jeho otec s matkou, kteří jsou po smrti, takže jaká je věrohodnost sepsání smlouvy nevím/. Na dotaz, jak by bylo možno převést byt, synovi na SBD odpověděli, že jedině na schůzi "valné hromady", hlasováním? Nejsem z postoje SBD moudrá, je mi jasné, že nemá zájem o další převody bytů, proto bych ráda věděla jaká je naše šance.   Děkuji moc, s pozdravem Blažena.

ODPOVĚĎ:
Družstvo bohužel nemá žádnou zákonnou povinnost Vám převod do osobního vlastnictví umožnit. Souhlas družstevníků je tak jediný možný způsob, jak toho dosáhnout. V opačném případě se totiž převodu vůbec nemusíte dočkat. Kromě toho, že byla tato skutečnost odhlasována, musí souhlas nadpoloviční většiny členů existovat i v písemné podobě. Pokud takový souhlas družstevníků není, tak se bohužel nemůžete domoct převodu bytu do osobního vlastnictví, a to ani soudně.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Musí bytové družstvo vždy vyhovět žádosti o převod bytu do soukromého vlastnictví?