Som v nájomnej zmluve uvedená ako “nájemce” a moja spolubývajúca ako “spoluuživatel bytu”. Slečna si k sebe nasťahovala svojho priateľa, ktorý v zmluve nie je uvedený a s ktorým ja nesúhlasím a odmieta ho vysťahovať. Mám právo ako nájemce (v zmluve je len môj a majiteľov podpis) jej jednouducho povedať, nech sa za takýchto podmienok odsťahuje?

Píšem po slovensky, ale žijem v Česku a zmluva je česká : ). V prílohe zasielam nájomnú zmluvu. Ďakujem vopred za odpoveď. Jarka

ODPOVĚĎ:
Byt nemá právo užívat nikdo další, kdo není uveden v nájemní smlouvě. Dokonce by to byl důvod pro okamžitou výpověď z nájmu. Pokud tedy spolubydlící odmítá přítele vystěhovat, doporučuji obrátit se na pronajímatele, aby stav řešil. Může se ale stát, že oné spolubydlící dá pronajímatel výpověď.