V současném pronajatém bytě bydlíme téměř dva roky 2017-2019 (dva roky to budou až v listopadu, kdy jsme se sem nastěhovali). Nájem máme na dobu neurčitou, nájem platím včas a řádně, platila jsem i kauci při podpisu smlouvy a v bytě provádíme drobné opravy a údržbu dle potřeby na vlastní náklady.

Majitelé přijedou jedenkrát do roka na kontrolu jejich bytu. Nejsme ještě zcela zabydleni, kdy si to tu postupně dle časových a finančních možností a také fyzických sil zabydlujeme a vybavujeme. Zkrátka takové škatule, škatule hýbejte se, kdy jeden pokoj máme zatím jako „sklad“, kde je zkrátka takový pracovní nepořádek. Veškeré vybavení bytu, až na to vestavěné, které bylo již několik let před námi používané, je naše a byt jim ani naším užíváním nijak neničíme. Letošní kontrola mě dost zarazila, protože majitelé prolezli snad každý kout v bytě včetně lodžie, kdy chtěli vidět i pokoje, kde spíme a kontrolovali mi i to, jak mám uklizeno a čisto, zda jsme něco neponičili, jestli jsme zabydlení, vyptávali se mě, kdo kde spí atp. I jsem měla pocit, že mi brzy vlezou do skříní. Majitelé měli problém i s tím, že nemůžeme pořád hýbat s nábytkem, protože zničíme lino, že jsme za ten rok tam vůbec nic neudělali, že je to jako bychom se zrovna nastěhovali, že jsem tam určitě vůbec nemyla okna (což není pravda) atp. Nějaké vysvětlování z mé strany bylo úplně zbytečné. Ptali se i na závady v bytě, ale žádné tam nejsou. V bytě bylo jinak čisto a uklizeno a žádný problém ohledně jejich bytu nezjistili. Dost se mě takovýto typ kontroly dotkl, protože to bylo hodně nepříjemné, když vám cizí lidé lezou takhle do soukromí. Bylo to spíš, jako by přišla snad sociálka nebo co. Nikdy jsem nezažila takovou kontrolu, kdy by mi majitel prolezl celý byt a kontroloval i to, jak mám uklizeno a jestli jsem zabydlená a v jakém stavu mám své věci atp. Majitel v předešlém bytě mi vždy řekl: „Mně je jedno, co a jak tam máte a jestli máte naklizeno, to je vaše věc. Já se chci jen podívat, zda je v bytě vše v pořádku, jestli tam není nějaký problém atp. “ Když přišel, tak se mi nikam nehrnul a v předsíni jsme probrali, zda je vše v pořádku, jen v případě, že jsem měla nějakou závadu, tak se na ni šel samozřejmě podívat a probrali jsme, co a jak s tím. Respektoval naše soukromí a naši domácnost, což se mi líbilo. Byt si celkově prohlédl až při přebírání od nás, kdy zhodnotil jeho stav a na základě toho nám pak vrátil kauci. Popravdě jsem z chování těchto majitelů zmatená. Jejich návštěva skončila tím, že si mě podali a že prý co s tím uděláme a jak se domluvíme. Ve finále mi dali dva měsíce na to, abych si to tam zabydlela a že se přijedou podívat. Byla jsem v šoku. Přijde mi to hodně omezující, když si to tu nemůžu zabydlet dle svých časových a finančních možností a že když mají přijet na kontrolu, tak musím mít nejspíš vše přepychově uklizené. Chtěla jsem Vás proto požádat, zda byste mi k tomu mohli dát nějakou zpětnou vazbu: Bylo jejich jednání v pořádku? O čem vlastně taková kontrola bytu má být a jak by měla správně probíhat? Na co má pronajímatel v průběhu kontroly právo a na co už ne a na co má právo nájemník, popř. jaké jsou povinnosti obou stran? Můžou nás za to, že to tu nemáme zabydlené, vyhodit? Může mi majitel nařídit, že se musím nějakého svého majetku zbavit, k čemu mám kterou místnost používat, jak často mýt okna, do kdy být zabydlená atp. ? Může majitel vůbec rozhodovat o tom, jak máme bydlet a žít a nařizovat nám to? Může nám kontrolovat domácnost, vedení domácnosti a jak máme či nemáme uklizeno? Předem děkuji za laskavost, radu a pomoc. S pozdravem Linda.

ODPOVĚĎ:

Taková kontrola rozhodně v pořádku není a zasahuje tím do Vašich osobnostních práv. Kontrola bytu má být pouze po předchozí domluvě a pronajímatel se má zajímat zejména o to, zda není nic zásadně zničené, zda nechybí např. nějaké spotřebiče, zda není v bytě víc osob, než je nahlášeno, apod. Otázku mytí oken, zabydlení, čistoty, apod. pronajímateli vůbec nepřísluší hodnotit a pokud by pronajímatel v tomto pokračoval, doporučuji se tvrdě ohradit, případně zvážit ukončení nájmu.