Jsem studentka s příjmem z brigády do 10 000 Kč. Bývalý přítel, se kterým jsem bydlela jako spolubydlící do září 2018 mě žádal, abych se k němu vrátila a že našel pro nás krásný byt. Při přejímce bytu v únoru 2019 mi předložil nájemní smlouvu. V předcházejícím bydlení jsem mu přispívala na byt a neměla jsem žádnou smlouvu.

Byt byl pronajat od 1.3.2019. Po podpisu před nastěhováním k němu jsme se nepohodli a já jsem se k němu nepřistěhovala.
Bývalý přítel nyní neplatí nájem a upomínky a výzvy k zaplacení jdou i na mne. Jakým způsobem mohu vypovědět podepsanou nájemní smlouvu s pronajímatelem. Ten nechce změnu pouze na bývalého přítele provést, protože nechce vyhovět dlužníkovi.
Děkuji, Miriam

ODPOVĚĎ:
Pokud jste se do bytu vůbec nenastěhovala a nebydlíte v něm, měla byste v souladu se smlouvou nájem okamžitě jednostranně ukončit. Je jedno, že pronajímatel nechce, výpověď je jednostranné právní jednání a on je povinen Vaši výpověď akceptovat. I když v bytě nebydlíte, nájem musíte hradit buď Vy nebo bývalý přítel nebo oba na půl, ve vztahu k pronajímateli je to jedno, on má právo na nájemné a není rozhodné, po kom to bude vyžadovat. Vy pak z titulu bezdůvodného obohacení máte právo po bývalém příteli uhrazený nájem požadovat, pokud neuhradí dobrovolně, tak soudně.