Pronajímám byt od r. 2015 stejným nájemcům na dobu určitou (jeden rok), kterou každý rok prodlužuji o rok dodatkem. Ve smlouvě mám uvedeno "Smluvní strany výslovně sjednávají, že nájemné uvedené v čl. II odst. 1 této smlouvy bude pronajímatelem ročně navyšováno o míru inflace...". Mohu teď při dalším prodloužení zvednout nájem o více než o inflaci? Nájemci s tím souhlasí (pronajímám to opravdu pod cenou a chci to zvednout o 18%, nevadí jim to).

Můj dotaz zní - musím s nimi sepsat úplně novou smlouvu nebo to stačí udělat jen dodatkem ke smlouvě (kde kromě prodloužení o rok uvedu, že jsme se dohodli na nové výši nájemného)? Jde mi o to, jestli nevadí, že dodatkem se dohodneme na zvednutí o 1800, - i když v původní smlouvě byla domluvená jen ta inflační doložka. Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Pokud nájemci souhlasí, není vůbec důvod se obávat zvednout nájem víc, než jen o inflaci. Můžete to vyřešit dodatkem, kde uvedete, na jakou částku nájem zvedáte a obě strany podepíšete. Občanské právo je postaveno na zásadě smluvní svobody, tj. pokud obě strany souhlasí, můžete si sjednat až na výjimky prakticky cokoliv.