Počet stránek ve webu: 49187

    1 1 1 1 1
    Hodnocení 4.00 (1 hlas)
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Bydlíme v bytovém domě pod paní (v minulosti hospitalizovaná na psychiatrii) a pánem (její syn, duševně chorý, má na to invalidní důchod). Jmenují se Xxxxxxxxxx. Nastěhovali jsme se sem týden před Vánoci 2024. Hned po měsíci si začali neustále na něco stěžovat, že nahlas zavíráme dveře, že u nás hraje hudba (dokonce i v době, kdy já spím a dcera není doma!), dostatečně nevytíráme společné prostory, protože vytíráme jednou týdně a chtělo by to podle paní Xxxxxxx více etc. Před nastěhováním jsem tento byt nechala zrekonstruovat a neustále chodila obtěžovat řemeslníky, které mi třeba v pět odpoledne vyhnala, že to stačilo. Rekonstrukci jsem měla nahlášenou u předsedy SVJ, ověřila si na stavebním úřadu, zda tam nemusím a na nástěnce bylo oznámení s prosbou o pochopení. Ostatní obyvatelé domu si na nás nestěžují, prý nic neslyší, jsme usměvavé a nápomocné. Xxxxxxxx nakonec na nás začali volat městskou policii. Poprvé to začalo, když dcera s kamarádkou tady oslavovali narozeniny. V deset hodin však ztlumili hudbu, ale jejich kamarádi chodili kouřit před dům… Já byla na služební cestě a po návratu se ptala sousedů…. ostatní obyvatelé domu říkali, že nic neslyšeli. Po návratu z cesty jsem za problémovými sousedy zašla a řekla, že jsou zlí a že se mi nelíbí, jak se chovají. Zavolali na mě policii, že jsem je slovně napadla. Ten duševně chorý syn nás odposlouchává pod okny (bydlíme ve vyvýšeným přízemí), natáčí si nás přes okna, což nám může dokázat i jiný soused. Také jsem se od sousedky dozvěděla, že tento duševně chorý člověk strčil ze schodů malou holčičku, co také bydlí v našem domě. Bohužel na něj nepodali oznámení, jen si to byli s nimi vyříkat a on samozřejmě vše popřel. Přítel od dcery včera (19.09.2025) zastavil tohoto duševně chorého pana Xxxxxxx v Tescu a klidně (avšak asertivně) se ho ptal, jestli si myslí, že je normální, že si nás natáčí přes okna a strká malé holky ze schodů. Vše bylo přenášeno přes videohovor s mojí dcerou a shodou okolností jsem přišla do pokojíku i já a byla tam i její kamarádka. Dceři je 17 let, stejně její přítomné kamarádce a její přítel je plnoletý. Nicméně její přítel za celou dobu nezvýšil hlas, ale duševně chorý pán na ně křičel. Vše vyvrcholilo zase večerním příchodem policie, že duševně chorý pán podal udání na polici, že je mu kvůli mně vyhrožováno a byl v Tescu napaden. Prý vše bude předáno na město. Tito duševně choří lidé v minulosti podávali udání i na ostatní obyvatele tohoto domu. Přede mnou to byl můj otec, můj bratr a jedni jejich kamarádi, kteří tu krátce bydleli před námi. Na ty dokonce poslala paní Xxxxxxxxx i kontrolu ze sociálky, která také žádné pochybení nezjistila. Také si na ně byla stěžovat v jejich zaměstnání. Prý dřív bydleli jinde v tomto městě, a i tam si neustále na někoho stěžovali u úřadů. Jak se mohu proti těmto lidem bránit? Jaké kroky a jakým způsobem podniknout, aby této šikana z jejich strany skončila? V bytě bydlím jen já a dcera. Mám práci, dcera studuje. Xxxxxxx - ona je v důchodu a on je v invalidním důchodu "na hlavu". Mají dostatek času, aby ostatním znepříjemňovali život. Už na městě byl takto udán soused... pro co nevím, ale každopádně i tato rodina je přátelská a bezproblémová. Moc děkuji, ráda bych to vyřešila i za ostatní obyvatele tohoto domu, kterým Xxxxxxxx narušují klidný život. Předem děkuji, Iveta

    Odpověď:

    V daném případě bych doporučila aktivně se bránit. Pokud podávají nepravdivá oznámení o přestupcích a v těchto řízení se prokáže, že opravdu žádný přestupek nebyl spáchán, jste to naopak Vy nebo kdokoli, vůči komu bylo oznámení směřováno, kdo můžete podat oznámení o spáchání přestupku proti občanskému soužití v důsledku křivého obvinění. Pokud by se jejich křivé obvinění mělo vztahovat ke spáchání trestného činu, mohli by být taktéž odpovědni v trestněprávní rovině z trestného činu křivého obvinění.

    Dále je možné domáhat se žalobou zdržení se určitého jednání z důvodu, že bylo zasaženo do Vašich osobnostních práv či se domáhat omluvy a zadostiučinění.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování