Můj dotaz spočívá v tom, abych mohla partnerovi, se kterým žiji již skoro 14 let ve spokojeném vztahu, kde se nám i narodil syn 11 let, že má nárok na vypořádání majetku v případě našeho rozchodu. Žijeme v domě, který vlastním, ale kde jsme si vzali společně malou hypotéku. Partner ji prokazatelně platí se mnou od samého začátku.

Je podepsán i na hypoteční listině, že je spoluplatitel v ČMSS. Ráda bych mu tuto informaci potvrdila, protože si myslím, že pokud se prokazatelně podílí finančně na opravách zmíněné nemovitost, má v případě rozchodu na vyrovnání nárok. Akorát oba nevíme v jaké formě v jaké míře. Chci, aby mu bylo sděleno, že v případě rozchodu, když se od samého počátku spolupodílel na platbě hypotéky, že má nárok na finančním odškodnění z mé strany v případě zmiňovaného rozchodu. Je to potvrzeno u ČMSS i jeho podpisem od samého začátku. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Iva.

ODPOVĚĎ:
Máte dvě možnosti, buď partnerovi část nemovitosti darovat, můžete darovat různě velký podíl nebo sepsat smlouvu či potvrzení o tom, jak vysokou částku do nemovitosti investoval. V případě rozchodu by tato listina byla zásadním důkazem prokazujícím výši jeho investice, a pokud byste mu např. nechtěla peníze dobrovolně vrátit, domohl by se jich soudně. Takové potvrzení by mělo být podepsáno Vámi, podpis může být pro lepší prokazatelnost úředně ověřen.